Otřepaná otázka, klišé, opruz. Takové reakce vás možná napadají, když vám položí tuto otázku při pracovním pohovoru. Přesto je to jedna ze stálic, kterou personalisté při pohovorech stále používají. Už z toho důvodu je dobré, né-li povinností, být připraven.
Co tím firma sleduje?
Zajímá je nejen vaše motivace, plány, vize, ale především to, zda se jim vyplatí do vás investovat. A to především čas, finance, vzdělání, atd. Zda máte ambice na sobě pracovat a mohou s vámi počítat na delší období. Rozhodně nehledají někoho, kdo bere firmu jako přestupní stanici. Pokud ovšem nehledají člověka pro konkrétní, časově omezený projekt.
Důležité je si uvědomit, že správná odpověď na tuto otázku neexistuje!!!
Nejlepší je vždy a za každých okolností být sám sebou a vsadit na přirozenost. Zvolit takovou tu střední cestu.
Nepřehánět to s ambicemi:
Určitě ne: „ Za 3 roky, bych to tady chtěl vést, nejlépe jako generální ředitel.“.
I když takové plány třeba máte, buďte trochu při zemi. Asi to není nejlepší způsob a chvíle, kdy jít s pravdou ven.
Lépe bude znít, že chcete na sobě pracovat, poznat nové věci a někam se kariérně posunout.
Co si budeme nalhávat, často je otázka mířena i jako zjištění, zda nebudete chtít odejít na mateřskou.
I když se třeba za 5 let vidíte doma se 3 dětmi, zaměstnavatel z toho nebude skákat štěstím. Soustřeďte se při odpovědi na pracovní stránku, soukromí si nechte pro sebe.
Takže při otázce,“Kde se vidíte za 5 let?“ buďte připraveni, co chcete o své osobě sdělit, ale nezacházejte do zbytečných detailů. Situaci byste mohli zbytečně zkomplikovat.
Pokud budete působit přirozeně a pravdivě, jistě si personalistu získáte na svou stranu spíše, než když budete mít odpověď nadupanou a promyšlenou do posledního detailu.
Pokud si nevíte rady, jak nejlépe zapůsobit na pohovoru a jak nejlépe prodat své kvality, zkuste si Pohovor na zkoušku. Budete vědět, co očekávat a budete si víc věřit.
A vy víte, kde se vidíte za 5 let? 🙂
Krásné letní dny a ať se vám daří