Nejčastější chyby v motivačním dopise

Posíláte životopisy a pozvání na pohovor ne a ne přijít? Ptáte se sami sebe, kde asi děláte chybu? Nezapomněli jste tak náhodou na motivační dopis – důležitou součást žádosti o práci? Možná si říkáte, že tento dokument není zase tak důležitý a významný a podceňujete jeho přípravu.

Zde je příklad některých reálných reakcí, se kterými se setkávám místo motivačního dopisu. :

„Dobrý den, zaujala mě vaše nabídka a chci u vás pracovat.“

„Dobrý den, o tuto práci stojím, v případě vašeho zájmu mě kontaktujte.“

„Dobrý den, je místo ještě volné? Pokud ano, mám zájem“.

Jasné a stručné – to ano, ale co jsem se o těchto uchazečích dozvěděla? Co nám nabízí? Proč chtějí u nás vlastně pracovat? Nevím.

Změňte tedy strategii a uvědomte si, co vás může odlišit od ostatních uchazečů a jakým způsobem můžete dát zaměstnavateli najevo, jak o danou práci stojíte a proč by se měl sejít právě s vámi.

„PROSTĚ SE PRODEJTE“- nyní je vaše největší šance!!!

Právě díky motivačnímu dopisu máte možnost toto vše vystihnout a vyniknout. Správným vzhledem, strukturou a vhodnými frázemi máte napůl vyhráno.

Jaké jsou tedy nejčastější chyby v motivačním dopise?

  1. Motivační dopis prostě chybí.

Jako personalista denně pročítám žádosti o zaměstnání a musím říct, že z 80% motivační dopisy uchazeči opravdu neposílají.“

Nevím tak, co daného kandidáta zaujalo na naší nabídce. Proč by chtěl s námi spolupracovat, co jej k tomu vede, motivuje, čím nám může být prospěšný, jaké své kvality může u nás využít? Marně nacházím důvod, proč si takové lidi zvát. Pouhý životopis – kde je strukturovaný přehled dosaženého vzdělání, či souhrn předchozích zkušeností je sice fajn, ale chybí osobitost, navázání kontaktu, nahlodání mé zvědavosti, abych si řekla: „Ty jo, tak ten je zajímavý – toho chci vidět“, nebo „No, tento člověk ví, co chce a co jej baví – určitě bychom jej uplatnili“…

Co třeba takto:

„V našem 5 ti členném týmu jsem jako jediná obchodní asistentka měla na starost 30 nejvýznamnějších firemních klientů. Denně jsem byla v kontaktu s jejich zástupci a řešila veškeré poklady pro vytváření smluv a domlouvala termíny schůzek s mým přímým nadřízeným.“

(Pro mě jako personalistu, recruitera, z toho jednoznačně vyplývá, že kandidátka bude zřejmě komunikativně zdatná, zodpovědná a samostatná Pokud se tedy hlásí na pozici, kde tento potenciál uchazečky mohu využít – nemám o čem přemýšlet a volám ji o schůzku.)

  1. Motivační dopis je jen stručnější kopie životopisu

Spousta lidí se domnívá, že do motivačního dopisu krátce sepíší, s čím mají zkušenost a tím to hasne. Ale to není, oč tu běží. Není to krátký „výcuc“ ze životopisu. V motivačním dopise píšete, proč vás pracovní nabídka oslovila, co můžete firmě nabídnout, jak dlouho a v jakých konkrétních situacích jste své dovednosti mohli využít.

Nejlepší je, pokud můžete uvést konkrétní čísla.

Příklad:

Vedl/a jsem 10 ti členný tým obchodníků.

Za první pololetí jsem splnil/a plán na 100%.

Jako účetní jsem měl/a nulovou chybovost – měl/a jsem možnost spoluvytvářet metodiky a postupy fakturačního procesu a také zaučovat nové kolegy.

  1. Je velmi obecný – pište motivační dopis na míru

Ano je to tak. Většina uchazečů si napíše motivační dopis a ten rozesílá na veškeré pracovní inzeráty. Rozumím, že příprava na míru je časově náročnější, ale věřte, že tato investice se vyplatí.

Na každou pozici si tedy připravte motivační dopis zvlášť. Soustřeďte se vždy na to, co na jednotlivé pozici požadují. Používejte jejich formulace – mluvte jejich jazykem.

Pokud nechcete ztrácet čas takovou přípravou, zde je řešení – motivační dopis na míru.

  1. Spousta gramatických chyb

Ano, i v dnešní době, kdy máte možnost si na počítači nastavit, aby vám kontroloval pravopis, se setkávám se spoustou základních pravopisných přešlapů. Takže před odesláním motivačního dopisu si text pořádně zkontrolujte. A můžete jej jednoduše dát přečíst někomu známému – je to skvělá zpětná vazba. Chcete přece udělat dobrý dojem.

  1. Lži a zase lži

Nepište, že umíte skvěle anglicky, pokud umíte říct pouze – Hello. Stejně tak neuvádějte, že vám nečiní problém práce s Excelem. Na pohovoru bude jistě prostor si uvedené ověřit  – za ten trapas to nestojí.

Věřím, že nyní už víte jak na motivační dopis a uvedených chyb se vyvarujete.

Přeji vám hodně štěstí při hledání, či změně zaměstnání.

Zuzana Zelená

Zuzana Zelená
Pomáhám lidem najít správnou cestu ke spokojenému zaměstnání.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů